European Individual Chess Championship – Skopje, Macedonia – 2019. March 17-30

European Individual Chess Championship – Skopje, Macedonia – 2019. March 17-30

Skopje is the capital of the Republic of Macedonia, the City that lies in the heart of the Balkan Peninsula, at the crossroad of important communications, a city with a 2000 years old tradition. Skopje is a modern city with population of almost one million and presents Macedonia’s major political, economical, educational and cultural center. It continues to be a focus for new residents, economic development, construction and refurbishment. Skopje urban area extends across the Skopje valley for approximately 30 kilometers (18.75 mi) in width and comprises 10 municipalities. copyright© exploringmacedonia
Official Homepage of the Organizer

http://chess-results.com/tnr404992.aspx?lan=1

Player Overview of a federation

No. Name FideID FED Rtg
7 GM Berkes Ferenc 718572 HUN 2666
14 GM Gledura Benjamin 712779 HUN 2629
44 GM Ruck Robert 705713 HUN 2512
72 FM Krstulovic Alex 760056 HUN 2334
91 FM Ongut Tamas Gunes 770280 HUN 2214

 

 

 

Starting rank

No. Name FideID FED Rtg sex Typ Gr
1
GM Tomashevsky Evgeny 4147235 RUS 2705
2
GM Saric Ivan 14508150 CRO 2690 ACP
3
GM Ragger Markus 1610856 AUT 2683
4
GM Grandelius Nils 1710400 SWE 2679 ACP
5
GM Nisipeanu Liviu-Dieter 1202758 GER 2670
6
GM Rodshtein Maxim 2806851 ISR 2668
7
GM Berkes Ferenc 718572 HUN 2666
8
GM Melkumyan Hrant 13302485 ARM 2660
9
GM Fressinet Laurent 608742 FRA 2655
10
GM Motylev Alexander 4121830 RUS 2644
11
GM Edouard Romain 633429 FRA 2641 ACP
12
GM Hovhannisyan Robert 13302507 ARM 2634
13
GM Postny Evgeny 2804344 ISR 2630
14
GM Gledura Benjamin 712779 HUN 2629 U20
15
GM Paravyan David 4194985 RUS 2627
16
GM Movsesian Sergei 310204 ARM 2622
17
GM Bosiocic Marin 14507927 CRO 2618
18
GM Van Foreest Jorden 1039784 NED 2618 U20
19
GM Bluebaum Matthias 24651516 GER 2617
20
GM Kozul Zdenko 14502879 CRO 2616 S50
21
GM Martirosyan Haik M. 13306553 ARM 2616 U20
22
GM Pashikian Arman 13301578 ARM 2616
23
GM Oparin Grigoriy 24125890 RUS 2613
24
GM Smirin Ilia 2801990 ISR 2611 S50
25
GM Bindrich Falko 4676670 GER 2610
26
GM Zhigalko Sergei 13502956 BLR 2604
27
GM Donchenko Alexander 24603295 GER 2600 ACP
28
GM Svane Rasmus 4657101 GER 2599
29
GM Georgiev Kiril 2900017 MKD 2595 S50 ACP
30
GM Ter-Sahakyan Samvel 13302531 ARM 2593
31
GM Huschenbeth Niclas 24604747 GER 2592
32
GM Stocek Jiri 304760 CZE 2588
33
GM Wagner Dennis 24650684 GER 2587
34
GM Huzman Alexander 2803828 ISR 2579 S50
35
GM Nikolov Momchil 2905710 ECX 2577
36
GM Buhmann Rainer 4651340 GER 2569
37
GM Hracek Zbynek 300071 CZE 2568
38
GM Petrosyan Manuel 13300857 ARM 2564
39
GM Christiansen Johan-Sebastian 1512668 NOR 2559
40
GM Martinovic Sasa 14509792 CRO 2559
41
GM Meshkovs Nikita 11602740 LAT 2557
42
GM Kulaots Kaido 4500261 EST 2542
43
GM Dragnev Valentin 1634852 AUT 2513 U20
44
GM Ruck Robert 705713 HUN 2512
45
GM Van Foreest Lucas 1039792 NED 2511 U18
46
GM Zoler Dan 2800705 ISR 2503
47
GM Diermair Andreas 1612468 AUT 2502
48
IM Pancevski Filip 15002187 MKD 2498
49
GM Nedev Trajko 15000605 MKD 2495
50
GM Enchev Ivajlo 2907712 ECX 2486
51
IM Livaic Leon 14531534 CRO 2477 U20
52
IM Schreiner Peter 1621645 AUT 2476
53
IM Kevlishvili Robby 1040634 NED 2463 U18
54
IM Caspi Israel 2807394 ISR 2454
55
IM Blohberger Felix 1632051 AUT 2451 U18
56
IM Warmerdam Max 1048104 NED 2450 U20
57
GM Colovic Aleksandar 15000729 MKD 2449 ACP
58
IM Gorodetzky David 2813416 ISR 2449 U20
59
IM Perunovic Miodrag 919993 SRB 2436
60
GM Todorovic Goran M 900168 SRB 2429 S50
61
IM Arsovic Zoran 901679 SRB 2422 S50
62
Megalios Konstantinos 4238044 GRE 2416
63
IM Nikolovski Nikola 15002314 MKD 2403
64
IM Nikitenko Mihail 13506862 BLR 2402 U20
65
IM Berzinsh Roland 11600357 LAT 2400
66
IM Kaasen Tor Fredrik 1516647 NOR 2387 U18
67
IM Arsovic Goran 901792 SRB 2380 S50
68
IM Zlatanovic Boroljub 916390 SRB 2376
69
IM Mihajlov Sebastian 1512110 NOR 2357 U20
70
WIM Osmanodja Filiz 24633569 GER 2346 w
71
FM Yordanov Lachezar 2918927 ECX 2335 U18
72
FM Krstulovic Alex 760056 HUN 2334 U16
73
FM Lazov Toni 15000770 MKD 2332 U20
74
IM Radovanovic Dusan 926868 SRB 2331
75
WGM Heinemann Josefine 12900460 GER 2329 w
76
FM Rydstrom Tom 1714830 SWE 2312
77
FM Milosevic Milos 964875 SRB 2299 U16
78
Ingebretsen Jens E 1522965 NOR 2297 U16
79
FM Perez Flavio 623911 FRA 2291
80
FM Petkov Momchil 2921642 ECX 2275 U14
81
IM Doncevic Dario 14504553 CRO 2260 S50
82
FM Jarvenpaa Jari 504220 FIN 2248
83
WGM Maltsevskaya Aleksandra 24174041 RUS 2243 w U18
84
FM Van Dael Siem 1049771 NED 2242 U16
85
FM Dinev Dejan 15000095 MKD 2238 S50
86
FM Tifferet Shaked 2811529 ISR 2233 U20
87
FM Zlatin Alexander 2810549 ISR 2223 U18
88
Sokolovsky Yahli 2820242 ISR 2220 U14
89
Emanuel Yahav 2814790 ISR 2219 U18
90
Stoinev Metodi 2901404 ECX 2215 S50
91
FM Ongut Tamas Gunes 770280 HUN 2214 U16
92
AGM Milikow Yoav 2822237 ISR 2206 U16
93
Schnabel Ralf 4613040 GER 2175 S50
94
Risteski Emil 15005267 MKD 2158 U16
95
Gorodetzky Matan 2813394 ISR 2154 U16
96
WFM Stojkovska Monika 15002594 MKD 2135 w
97
Maloberti David 620149 FRA 2121
98
AGM Milikow Elie 371281868 ISR 2115 U12
99
FM Peycheva Gergana 2916711 ECX 2111 w U16
100
WIM Tomashevskaya Lidia 4113110 RUS 2080 w
101
Bejatovic Bojana 15000141 MKD 2058 w
102
Terziev Dimo 2925397 ECX 2041 U16
103
FM Hadzi – Manev Ljubomir 15000443 MKD 2030 S65
104
Kolev Nikola 2918137 ECX 1906
105
Hart Alexander 1735829 SWE 1881