Tal Memorial Rapid won by Vladimir Onischuk

Tal Memorial Rapid won by Vladimir Onischuk

Organized by Alexei Shirov together with the Riga Chess Federation, the Tal Memorial Rapid tournament was recently held in Jurmala, Latvia. The aim of the tournament was to pay tribute to the brightest representative of Latvian Chess ever, and players from all around the world came to enjoy this event. The tournament was won by Vladimir Onischuk, but the biggest surprise was the 6th place finish by veteran Evgeny Sveshnikov. Here is the illustrated report.

All photos from official site



In the opening speech, Alexei Shirov (above) gave a moving tribute to his hero, Mikhail Tal, whom the event was organized around. Even though there already is a well known Tal Memorial event organized in Russia, it made perfect sense that one should be made in his native Latvia. It was organized as a three-tier rapid event, divided in ratings groups, with a prizefund of 7100 Euros. The time control was 12 minutes plus a five-second increment per move.



Without question, the player who hailed from the greatest distance was Eric Hansen from Canada. He placed 12th with 7.5/11. The Canadian player has been evolving constantly, and an interesting detail came after subjecting his games to computer analysis (in this author’s effort to locate tactical shots found or missed): at least two games saw no blunders by either player, but ended in crushing wins. This evidenced he had slowly squeezed his opponents to their asphyxiation.



Mind you, this is not to say Hansen was the only representative from the new world. Alexander Shabalov, four-time US Champion was there, also to honor his great compatriot, having hismelf been born in Riga, Latvia. He came in 13th with 7.5/11.



The best of the Americans was Jaan Ehlvest, who finished in 10th place with 7.5/11



Two strong Dutch players were also present: Benjamin Bok, who had a fantastic event and came in 4th place with 8.5/11, …



… and Loek Van Wely



Another ex-pat from Lativa was Daniel Fridman, born in Latvia but now living in and playing for Germany, He cam in 8th place with 8.0/11


Kartunnen – Fridman


Czech Grandmaster Viktor Laznicka scored 6.5/11



Latvian GM Igor Kovalenko is a well-known specialist in rapid time controls, with notable results at the World Rapid Championship. He came in 7th place with 8.0/11.



Perhaps the biggest surprise came from 67-year-old Evgeny Sveshnikov, who player superbly and came in 6th place with 8.0/11. See below some of his handiwork.


Sveshnikov – Meskovs


IM Maxim Notkin finished with 6.5/11



A familiar sight in any well-packed event



Many came with their families, who were wll provided for



Ukrainian GM Natalia Zhukova



An encore of the champion, Vladimir Onischuk, receiving his prize from Alexei Shirov. Onischuk finished in sole first with 9.0/11. His rapid rating (2702) is considerably higher than his standard rating, and this result confirms his special talent at faster time controls.

Final Ranking after 11 Rounds

Rk. SNo Name Typ sex FED Rtg Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3 K rtg+/-
1 2 GM Onischuk Vladimir UKR 2702 9,0 63,5 76,5 2729 20 12,2
2 11 GM Neiksans Arturs LAT 2605 Riga 8,5 66,0 80,0 2717 20 33,8
3 8 GM Jumabayev Rinat KAZ 2619 8,5 62,0 74,5 2696 20 24,2
4 10 GM Bok Benjamin NED 2606 Olanda 8,5 56,5 70,0 2637 20 12,4
5 9 GM Fedorov Alexei BLR 2611 Mogilev 8,0 64,5 78,5 2644 20 11,8
6 28 GM Sveshnikov Evgeny S65 RUS 2458 Riga 8,0 64,0 78,0 2696 20 68,6
7 3 GM Kovalenko Igor LAT 2664 Riga 8,0 61,5 75,0 2612 20 -10,2
8 4 GM Fridman Daniel GER 2663 Bochum 8,0 61,0 75,0 2633 20 -4,6
9 12 GM Aleksandrov Aleksej BLR 2599 Minsk 8,0 59,5 73,0 2613 20 9,8
10 15 GM Ehlvest Jaan S50 USA 2558 Tallinn 7,5 67,0 80,5 2659 20 33,4
11 18 GM Stocek Jiri CZE 2530 Sk Joly Lysa Nad Labem 7,5 64,5 78,0 2648 20 37,4
12 7 GM Hansen Eric CAN 2635 Montréal 7,5 59,5 72,5 2543 20 -18,2
13 13 GM Shabalov Alexander S50 USA 2570 7,5 59,0 72,5 2514 20 -8,4
14 69 Orndahl Markus SWE 2230 7,5 59,0 71,0 2584 20 96,8
15 1 GM Shirov Alexei LAT 2723 Riga 7,5 57,0 68,5 2511 20 -37,6
16 32 GM Starostits Ilmars LAT 2439 Rezekne 7,5 53,5 65,0 2461 20 14,6
17 23 IM Kantans Toms LAT 2511 Garkalne 7,0 62,5 76,5 2595 20 27,6
18 21 IM Vavulin Maksim U20 RUS 2512 Moscow 7,0 60,5 73,5 2499 20 5,6
19 36 IM Panchenko Dmitry RUS 2402 Puschino 7,0 59,0 71,0 2561 20 45,6
20 16 GM Miezis Normunds LAT 2548 Olaine 7,0 57,0 69,0 2499 20 -8,6
21 6 GM Van Wely Loek NED 2639 Tilburg 7,0 56,0 69,5 2485 20 -30,2
22 20 GM Gleizerov Evgeny S50 RUS 2523 Brjansk 7,0 54,0 67,0 2423 20 -23,6
23 34 FM Gorodetzky David U18 ISR 2424 Rehovot 7,0 54,0 66,5 2496 20 21,6
24 19 GM Kveinys Aloyzas S50 LTU 2525 Vilnius 7,0 54,0 66,0 2412 20 -28,4
25 38 FM Bernotas Arturs LAT 2390 Riga 7,0 51,0 62,5 2436 20 16,4
26 30 FM Esipenko Andrey U16 RUS 2453 Lazarevskoe 7,0 49,5 62,0 2392 20 -14,6
27 14 GM Gunina Valentina w RUS 2568 Moscow 7,0 49,5 60,0 2350 20 -48,0
28 66 MK Stepins Edgars LAT 2244 Jelgava 7,0 47,0 55,5 2306 20 30,0
29 25 GM Ladva Ottomar U20 EST 2473 Hapsalu 6,5 64,0 76,5 2546 20 28,0
30 5 GM Laznicka Viktor CZE 2662 6,5 61,0 74,5 2452 20 -43,8
31 17 IM Meskovs Nikita LAT 2534 Riga 6,5 60,0 73,5 2433 20 -18,6
32 22 GM Glud Jakob Vang DEN 2511 Philidor 6,5 59,0 72,5 2502 10 0,6
33 58 MK Zuckovs Aleksejs S50 LAT 2302 Riga 6,5 57,0 68,0 2436 20 37,2
34 72 Bogdanov Egor UKR 2213 Herson 6,5 56,5 67,0 2493 20 71,6
35 46 IM Carlstedt Jonathan GER 2357 Hamburg 6,5 56,5 67,0 2360 20 12,0
36 27 IM Notkin Maksim S50 RUS 2465 Moscow 6,5 54,0 66,0 2403 10 -5,2
37 31 GM Ismagambetov Anuar KAZ 2450 6,5 52,5 64,0 2346 20 -24,0
38 62 FM Vovk Ilja EST 2274 Tallinn 6,5 50,5 60,5 2345 20 28,0
39 35 IM Krupenski Juri EST 2403 6,5 49,5 60,5 2273 20 -29,6
40 52 FM Mustaps Matiss LAT 2340 Riga 6,0 58,0 69,5 2456 20 34,8
41 113 FM Jacobsen Mikkel Manosri U18 DEN 1964 6,0 53,5 65,5 2423 20 96,8
42 59 FM Shishkov Andrei EST 2300 6,0 53,5 63,5 2313 20 11,0
43 41 IM Barskij Vladimir RUS 2387 Moscow 6,0 53,0 65,0 2372 20 0,2
44 65 Chukavin Kirill U16 EST 2253 Tallinn 6,0 52,5 63,5 2365 20 39,8
45 53 FM Boe Mads DEN 2339 Skanderborg Skakklub 6,0 52,0 64,0 2341 20 4,4
46 42 IM Casper Thomas S50 GER 2369 Erfurt 6,0 51,5 63,5 2351 20 -4,8
47 33 IM Sveshnikov Vladimir LAT 2424 Riga 6,0 51,0 62,0 2240 20 -48,6
48 47 IM Kashtanov Ruslan RUS 2353 St.Petersburg 6,0 50,5 61,5 2217 20 -36,6
49 63 FM Solys Laimutis S50 LTU 2272 Kaunas 6,0 50,0 59,0 2168 20 -14,2
50 55 IM Heinzel Olaf GER 2310 Weimar 6,0 49,5 61,5 2271 20 -6,8
51 54 NM Reimanis Ritvars LAT 2336 Liepaja 6,0 49,5 59,5 2262 20 -16,2
52 39 FM Thybo Jesper Sondergaard U18 DEN 2390 6,0 49,0 62,5 2288 20 -27,6
53 70 Petrov Dmitri U20 EST 2215 6,0 48,5 60,0 2271 20 15,8
54 57 IM Troyke Christian GER 2308 Erfurt 6,0 48,5 59,0 2201 20 -19,6
55 24 IM Shevchenko Kirill U16 UKR 2501 6,0 48,5 58,5 2247 20 -63,4
56 71 WGM Berzina Ilze w LAT 2214 Riga 6,0 48,0 58,5 2287 20 16,0
57 44 FM Bjerre Jonas U14 DEN 2365 Skanderborg Skakklub 6,0 47,0 57,0 2277 10 -10,9
58 83 MK Peterson Emery GER 2165 Sk 1980 Gernsheim 6,0 45,5 55,0 2262 20 29,8
59 95 CM Nogerbek Kazybek U14 KAZ 2098 6,0 45,5 55,0 2235 20 41,6
60 50 IM Stets Dmitry UKR 2343 6,0 44,5 57,0 2232 20 -29,6
61 48 GM Zhukova Natalia w UKR 2343 5,5 60,0 73,0 2422 20 23,8
62 26 IM Krivonosov Oleg S50 LAT 2468 Daugavpils 5,5 55,5 68,5 2384 20 -22,0
63 40 IM Karttunen Mika FIN 2389 5,5 55,0 67,5 2386 20 0,8
64 51 FM Shulman Vladlen S50 LAT 2341 Riga 5,5 51,0 61,5 2328 20 -2,6
65 80 NM Indricans Olgerts LAT 2187 Rezekne 5,5 50,5 63,0 2274 20 19,0
66 64 GM Shvyrjov Igor S50 EST 2268 Tõnu Truusi MKK 5,5 50,0 62,5 2206 20 -11,8
67 37 IM Berzinsh Roland LAT 2401 Ropazi 5,5 50,0 61,0 2224 20 -47,0
68 45 NM Putka Verners LAT 2365 Ogre 5,5 47,5 58,5 2251 20 -29,0
69 56 IM Antoms Guntars S50 LAT 2309 Riga 5,5 43,0 53,5 2186 20 -31,6
70 78 NM Kretainis Kristaps LAT 2189 Riga 5,5 42,5 54,0 2131 20 -18,6
71 94 Nasibullin Iskander U18 RUS 2111 5,0 56,5 69,0 2323 20 52,0
72 67 IM Sotsky Alexander S50 RUS 2243 St.Petersburg 5,0 54,0 65,5 2237 20 -6,2
73 49 IM Smirnov Artem RUS 2343 St.Petersburg 5,0 50,0 61,5 2180 20 -37,6
74 43 WGM Rogule Laura w LAT 2369 Riga 5,0 50,0 60,0 2167 20 -54,6
75 106 Walther Cliff S50 GER 2010 Erfurt 5,0 50,0 59,0 2220 20 47,4
76 61 IM Malinin Yuri S50 RUS 2278 Slanci 5,0 49,5 60,5 2137 20 -26,0
77 100 MK Bolsakovs Vadims LAT 2038 Riga 5,0 48,5 60,0 2232 20 52,4
78 86 MK Badelka Olga U16 w BLR 2156 Minsk 5,0 47,5 58,0 2181 20 5,0
79 77 Gluhovsky Mark RUS 2201 Moscow 5,0 47,5 58,0 2146 20 -18,6
80 76 Kiltti Jyrki FIN 2204 Tampere 5,0 46,0 57,0 2121 20 -23,2
81 105 FM Tishova Svetlana U18 w RUS 2012 5,0 45,5 55,0 2142 20 32,2
82 88 Olkhovskiy Alexander RUS 2140 St. Petersburg 5,0 45,5 54,5 2099 20 -9,4
83 89 WIM Gevorgyan Maria w ARM 2130 5,0 45,5 53,5 2140 20 8,0
84 93 MK Bekasovs Rihards U16 LAT 2114 Riga Chess school 5,0 45,0 55,0 2112 20 -0,8
85 87 WIM Kantane Anna w POL 2152 Garkalne 5,0 45,0 55,0 2065 20 -16,6
86 79 MK Beks Edmunds U20 LAT 2188 Kuldiga 5,0 44,5 56,0 2082 20 -27,6
87 108 MK Indricans Vadims LAT 2003 Riga 5,0 44,5 54,0 2156 20 38,6
88 68 FM Bente Bjoern GER 2239 Hamburger SK von 1830 eV 5,0 43,0 54,5 2035 20 -53,0
89 82 Poleshchuk Dmitriy BLR 2177 Minsk 5,0 42,0 51,5 2118 20 -18,6
90 75 Baliasnyj Timur S50 LTU 2204 Kaunas 5,0 36,0 45,0 1982 20 -48,2
91 60 Dubrovin Robert EST 2281 Tallinn 4,5 52,0 63,5 2229 20 -11,6
92 96 MK Zhuravlev Stepan U16 RUS 2097 Serpuhov 4,5 50,5 62,0 2205 20 27,0
93 84 Ulasevich Sergei BLR 2165 Minsk 4,5 47,5 57,5 2138 20 -9,0
94 81 MK Agafonov Yuri S50 LAT 2185 Baltezers 4,5 47,0 59,0 2168 20 -5,8
95 92 MK Mierins Eriks LAT 2115 Baldone 4,5 45,5 55,5 2151 20 10,8
96 126 CM Akhmedinov Satbek U12 KAZ 1797 Astana 4,5 45,5 55,5 2106 20 62,6
97 73 FM Krustkalns Kristaps LAT 2211 Carnikava 4,5 45,0 55,5 2096 20 -37,0
98 91 NM Semjonovs Ilja U16 LAT 2117 Riga 4,5 44,5 53,0 2047 20 -22,0
99 128 Kali Yelimzhan U12 KAZ 1763 4,5 42,5 53,0 2136 20 68,0
100 85 Kovalevsky Stanislav U18 BLR 2163 Minsk 4,5 42,5 52,0 2044 20 -32,8
101 119 MK Mitskevich Yauheniya U16 w BLR 1919 Minsk 4,5 42,5 51,0 2018 20 23,4
102 118 Kozlov Aleksandr V BLR 1929 Minsk 4,5 42,5 50,5 2059 20 31,0
103 114 FM Olsen Filip Boe U14 DEN 1964 4,5 41,5 49,5 2072 20 27,2
104 121 MK Zenchanka Pavel U16 BLR 1892 Minsk 4,5 39,5 48,0 2040 20 33,2
105 122 MK Limanovska Elizabete U18 w LAT 1890 Daugavpils 4,5 38,5 48,5 2046 20 28,6
106 129 CM Ansat Aldiyar U10 KAZ 1741 Astana 4,5 38,5 46,5 2020 20 57,6
107 97 MK Stabulnieks Klavs U18 LAT 2092 Riga Chess school 4,5 38,5 46,0 1960 20 -35,6
108 29 GM Rashkovsky Nukhim N S65 RUS 2454 4,0 54,5 68,0 2287 20 -33,2
109 74 WFM Chernyak Viktoria U20 w RUS 2209 St. Petersburg 4,0 48,5 59,5 2089 20 -34,4
110 103 MK Oblamski Vladimir S65 BLR 2024 Minsk 4,0 48,5 58,5 2154 20 19,4
111 115 Timoshin Andrei U14 EST 1946 4,0 44,0 52,5 2052 20 24,2
112 117 Tsaruk Maksim U12 BLR 1935 Svetlogorsk 4,0 41,0 48,5 2016 20 13,8
113 131 WCM Kairbekova Amina U12 w KAZ 1591 4,0 40,0 48,5 1919 20 39,8
114 116 Pleshkov Mikhail S50 RUS 1939 4,0 37,5 46,0 1998 40 22,8
115 127 Rykov Ivan U20 RUS 1791 4,0 35,0 42,5 1889 20 16,8
116 99 CM Sanz Losada Victoriano ESP 2045 3,5 49,5 60,0 2139 20 17,4
117 90 MK Drilins Andris LAT 2122 Salaspils 3,5 48,5 59,0 2073 20 -18,4
118 98 Blauhut Holger GER 2076 Fredrikstad 3,5 45,0 56,0 2006 20 -24,8
119 104 Gorodetzky Matan U14 ISR 2021 Rehovot 3,5 44,0 54,5 1950 20 -23,6
120 102 Ivanov Igor U18 LAT 2026 Riga 3,5 44,0 52,5 1918 20 -32,0
121 107 Martynov Alexander RUS 2008 St.Petersburg 3,5 39,0 48,5 1991 20 -9,4
122 120 I Morozli Grigorijs U14 LAT 1897 Riga 3,0 46,0 55,5 1913 20 -2,6
123 109 Gasik Piotr S65 POL 2002 Klub szachowy Polonia Warszawa 3,0 39,0 48,0 1851 20 -44,0
124 124 MK Maklakova Nellija w LAT 1844 Riga 3,0 38,0 45,0 1771 20 -20,2
125 111 MK Jazdanovs Aleksandrs U14 LAT 1974 Riga 3,0 35,5 44,0 1782 20 -48,6
126 125 MK Parhomenko Margarita U18 w LAT 1802 Riga Chess school 3,0 34,5 41,5 1720 20 -26,0
127 110 MK Krumina Linda w LAT 1999 Riga 3,0 33,0 40,0 1725 20 -68,2
128 112 Nakhodkin Gennadiy S50 RUS 1968 St. Petersburg 2,5 34,5 43,5 1720 20 -59,4
129 132 I Vitins Janis LAT 1589 Sigulda 1,5 38,0 47,5 1585 20 -11,8
130 101 Orndahl Mats S50 SWE 2028 1,0 31,5 38,5 0 20 0,0
123 Obolonin Filipp U20 EST 1886 1,0 31,5 38,5 0 20 0,0
130 Orndahl Carl-Johan SWE 1625 1,0 31,5 38,5 0 20 0,0

Albert Silver
Links
Official tournament site

Read previous post:
zhangzhong03
Ni hao, GM Zhang Zhong and WGM Li Ruofan

“Ni hao, GM Zhang Zhong and WGM Li Ruofan” Bisik-Bisik with Edwin Lam Choong Wai Brad Pitt with Angelina Jolie,...

Blondes-Brunettes-7
International Women’s Day: Blondes defeat Brunettes in a friendly match

International Women’s Day: Blondes defeat Brunettes in a friendly match On the eve of the International Women’s Day, a traditional...

RTEmagicC_gonzen1.jpg
12. Int. Bad Ragazer Osteropen 2017

  Starting rank No. Name FideID FED Rtg Club/City 1 GM Mihok Oliver 728012 HUN 2505 Ungarn 2 IM Henrichs...

sakk
Balogh Csaba: jó esély van Lékó visszatérésére

Sakk-Magyarország Balogh Csaba: jó esély van Lékó visszatérésére Budapest, 2017. március 7., kedd (MTI) - Balogh Csaba szerint jó esély...

india-china01
2nd China-India Summit: China takes lead

2nd CHN-IND Summit 2017 (Liaocheng CHN) Sun 5th Mar 2017 - Wed 8th Mar 2017 - Official Site 2nd CHN-IND...

Close