10th CSC London Chess Classic FIDE Open FInal

10th CSC London Chess Classic FIDE Open FInal

There are 913 games available for download

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.
1 4
GM Moussard Jules 2591 Asnières 7,5
9
GM Pert Nicholas 2546 4ncl Guildford 7,5
3 2
GM Bogner Sebastian 2610 Ask Reti Zurich 7,0
6
GM Yuffa Daniil 2572 None 7,0
7
GM Istratescu Andrei 2564 Uv Timisoara 7,0
8
GM Hillarp Persson Tiger 2546 None 7,0
13
IM Ghasi Ameet K 2498 Richmond & Twickenham 7,0
8 1
GM Melkumyan Hrant 2670 None 6,5
3
GM Cornette Matthieu 2597 4ncl Celtic Tigers 6,5
5
GM Hawkins Jonathan 2583 Cheddleton 6,5
10
GM Debashis Das 2544 None 6,5
14
GM Gormally Daniel W 2478 4ncl Blackthorne Russia 6,5
16
IM Gumularz Szymon 2462 Ksz Polonia Wroclaw 6,5
17
GM Arkell Keith C 2453 4ncl Cheddleton 6,5
23
IM Zhou Yang-Fan 2434 Guildford 6,5
25
IM Pert Richard G 2416 Brentwood 6,5
28
FM Piesik Piotr 2404 Uks Hetman Czestochowa 6,5
29
GM Mcdonald Neil R 2403 Wood Green 6,5
40
Megalios Konstantinos 2365 Apo Kotinos 6,5
48
FM Taylor Adam C 2331 Wood Green 6,5
21 11
GM Turner Matthew J 2533 None 6,0
12
GM Hector Jonny 2501 Limhamn 6,0
18
GM Flear Glenn C 2451 Nice Alekhine 6,0
20
IM Elsness Frode 2447 Sk 1911 6,0
21
IM Akash Pc Iyer 2441 India 6,0
24
GM Hebden Mark L 2425 4ncl Guildford 6,0
26
GM Wells Peter K 2412 4ncl White Rose 6,0
27
IM Gilevych Artem 2409 Circolo Bolognese 6,0
30
IM Eggleston David J 2397 4ncl Cheddleton 6,0
31
GM Cherniaev Alexander 2393 Wood Green 6,0
32
Lewtak Damian 2393 Gostmat Gostynin 6,0
36
FM Mirzoyan David 2382 King’s College London 6,0
37
IM Milliet Sophie 2376 France 6,0
42
IM Mihajlov Sebastian 2358 Oss 6,0
43
IM Lane Gary W 2353 Rooty Hill 6,0
47
IM Bradbury Neil H 2336 None 6,0
52
FM Kueppers Timo 2320 Essen-Katernberg 6,0
61
FM Tomaszewski Kacper 2259 Mksz Rybnik 6,0
116
Sperling Lennart 2116 Sg Kaarst 6,0
118
Johnson Daniel 2111 Ssk Hammaro 6,0
41 15
IM Janik Igor 2476 Elblag 5,5
33
IM D’costa Lorin Ar 2390 4ncl Barbican 5,5
34
IM Lacasa Diaz Jose Antonio 2389 None 5,5
39
IM Bates Richard A 2372 Hackney 5,5
41
FM Wadsworth Matthew J 2364 Maidenhead 5,5
45
IM Gullaksen Eirik T 2349 Bergens Schakklub 5,5
46
FM Sowray Peter J 2342 None 5,5
50
FM Derakhshani Borna 2325 Tehran 5,5
51
FM Fischer Daniel 2324 Sg Zurich 5,5
53
FM Lyell Mark 2317 Hackney 5,5
54
Wu Li 2317 Isle Of Man 5,5
57
Ronka Erik 2281 Kuopion Shakinystavat 5,5
59
WIM Dauletova Gulmira 2261 None 5,5
73
Venkataramanaraju Haribalu 2208 None 5,5
75
CM Villiers Thomas 2205 Barnet Knights 5,5
84
Brooks Phil J 2184 Ashtead 5,5
86
Mcclement Andrew 2182 Oban 5,5
89
Ogunshola Olugbemiga (Ben) 2172 Camberley 5,5
96
WFM Georgescu Lena 2162 Sk Luzern 5,5
102
CM Woong Zhi Wei William 2146 None 5,5
109
Burrows Martin P 2134 Wigston 5,5
110
Menzies Colin W 2132 Athenaeum 5,5
113
FM Bhawoodien Mohamed Ozayr 2123 University Of Cape Town 5,5
117
Bates Caspar J 2113 Richmond 5,5
136
Bin-Suhayl Ieysaa 2038 Peterborough 5,5
66 38
FM Gschnitzer Adrian 2374 Sv 1947 Walldorf 5,0
56
FM Van Zyl-Rudd Jack 2306 Port Elizabeth 5,0
58
FM Abbas Daniel 2280 3cs 5,0
65
Rocco Federico 2244 Hendon 5,0
68
Marzano Carlo 2222 Steinitz Roma 5,0
69
Signorelli Gaetano 2222 Don Pietro Carrera 5,0
70
Mihalik Agoston 2220 4ncl West Is Best 5,0
72
Bukojemski Adam 2218 Battersea 5,0
74
Knudsen Simon 2206 Sf Brackel 1930 5,0
78
Stephan Axel 2204 Sc Diogenes 5,0
79
Ethelontis Alexandros N 2187 Muswell Hill 5,0
80
FM Britton Richard 2186 Hackney 5,0
81
Laustsen Lars 2186 Sjaelso 5,0
82
WIM Martinez Ayelen 2185 Obras Aysa 5,0
83
FM Lim Zhuo Ren 2184 None 5,0
87
Sumit Kumar 2179 None 5,0
90
FM Stigar Petter 2171 Sk96 5,0
91
Russell Christopher 2169 Muswell Hill 5,0
94
Czopor Maciej 2164 Ksz Polonia Wroclaw 5,0
98
Stewart Ashley 2160 4ncl Wood Green 5,0
103
FM Bezuidenhout Roland 2145 University Of Pretoria 5,0
104
CM Willmoth Robert F 2144 Barnet Knights 5,0
114
Sedykh Mikhail 2118 Lewisham 5,0
119
Englisch Colya 2105 Sautron 5,0
123
Seymour Timothy P 2080 Surbiton 5,0
128
Prior Stephen Cv 2065 Grantham 5,0
141
Wilks Simon 2019 Muswell Hill 5,0
146
Keely Leo A 1964 Huddersfield 5,0
183
Finn Peter 1820 Wycombe & Hazlemere 5,0
196
Hosdurga Chirag 1758 Downend And Fishponds 5,0
96 60
Merriman John 2261 Drunken Knights 4,5
64
WIM Ghukasyan Siranush 2245 None 4,5
66
FM Richardson John R 2242 Hendon 4,5
71
Hill Alistair 2219 Battersea 4,5
76
Stoyanov Viktor 2205 Battersea 4,5
88
Keetman Maaike 2173 Waagtoren 4,5
93
Beckett Chris J 2165 Battersea 4,5
99
FM Smith Andrew P 2157 Bourne End 4,5
100
Stone Andrew M 2157 Watford 4,5
106
Tozer Philip Aa 2137 None 4,5
107
Eche Sylvain 2136 4,5
121
Lopez Gomez Jose Pablo 2094 Postdam Mitte 4,5
122
Semprun Martinez Fernando 2091 Magerit 4,5
125
Jyothilal Narayanan 2078 None 4,5
126
Price Gwilym T 2075 Godalming 4,5
131
Coote Trevor D 2057 Brentwood 4,5
133
Ratnesan Ranesh 2055 Surbiton 4,5
134
WFM Grigoryan Meri 2054 None 4,5
147
Penna Tommaso 1963 Battersea 4,5
148
Rice Chris B 1963 4ncl Csc 4,5
150
Nelson Omowale A 1956 Watford 4,5
167
WFM Frank Tena 1899 Svg Konstanz 4,5
171
Cowan Richard M 1894 4ncl Yorvik 4,5
182
Jaufarally Nadia 1833 St Albans 4,5
223
Saidmurodov Shahjahon 1549 Newham 4,5
121 63
FM Barrish Daniel 2252 Acl 4,0
67
Roe Simon J 2223 St Albans 4,0
77
Dougan Maho Harold 2204 None 4,0
92
FM Eames Robert S 2167 Hackney 4,0
97
Quinn John M 2160 Ealing 4,0
105
WFM Longson Sarah N 2137 Marple 4,0
111
Lindholm Jere 2130 Etvas 4,0
124
WFM Head Louise 2079 Crowthorne 4,0
127
Davison Chris 2068 Cambridge 4,0
135
Gerlach Felix Tobias 2050 Sf Brackel 4,0
138
Marentini Marcel 2030 Sc Bodan 4,0
140
Kromhout Ewan 2019 Port Elizabeth 4,0
144
Burke John 1980 Richmond & Twickenham 4,0
145
Ditmas Hugh 1978 Bremer Sg Von 1877 4,0
149
Mueller Jens 1961 Germany 4,0
151
De Coverly Roger D 1951 Bourne End 4,0
154
Edwards Simon R 1931 Cheddleton & Leek 4,0
156
CM Atanasov Anthony 1928 None 4,0
157
WFM Cramling Bellon Anna 1927 Wasa Sk, Stockholm 4,0
158
Jain Gautam R 1926 University College School 4,0
165
Rushbrooke Remy 1909 None 4,0
169
Tombolis Christopher 1898 Ealing Juniors 4,0
172
Jukes Sam 1888 Cardiff 4,0
174
Newbry Benjamin J 1875 None 4,0
176
Jones Tibor T 1860 None 4,0
181
Liu Cheng 1840 None 4,0
204
Lane Ryan 1723 Rooty Hill 4,0
205
Kalkowski Igor 1716 Uks 21 Podlesie Katowice 4,0
212
Thatte Nishchal 1649 Ealing 4,0
150 22
IM Hunt Harriet V 2440 None 3,5