26th time’s the charm: Jiri Stocek takes Pardubice trophy Kozák Ádám 5

26th time’s the charm: Jiri Stocek takes Pardubice trophy Kozák Ádám 5

GM Jiri Stocek of Czech Republic scored an unbeaten 7½/9 to win Pardubice Open 2019. He finished a half point ahead of a group of nine players who scored 7.0/9. Top seed Czech no.3 Viktor Laznicka finished second due to a better tie-break score, followed by Sergei Movsesian of Armenia. The tournament was a big success as 16 norms were scored in total. RUPALI MULLICK reports from the venue with photos and interview of the champion.

Fantasztikus eredeménnyel ért véget a nyílt Cseh sakk bajnokság Pardubicében! Ádám 27. kiemeltként az 5. lett. Nagymester normát is teljesített. 9 partiból 5 győzelem, 4 döntetlen. +20 Élőpont és 2653 TPR performance. 323 indulóból.

Player overview for HUN

 

SNo Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Rk. K rtg+/- Group
27 IM KOZAK Adam 2475 HUN 1 1 ½ 1 1 ½ 1 ½ ½ 7,0 5 10 20,30 A
28 IM NAGY Gabor 2474 HUN 1 1 1 1 0 ½ ½ 1 0 6,0 28 10 7,80 A
34 IM BAGI Mate 2459 HUN ½ 1 1 0 1 1 0 1 0 5,5 63 10 1,60 A
195 FM GOMBOCZ JR. Ferenc 2210 HUN ½ ½ 0 1 0 1 ½ 0 0 3,5 235 20 -7,20 A

[Event “Czech Open GM 2019”]
[Site “Pardubice”]
[Date “2019.07.26”]
[Round “8.1”]
[White “Kozak, Adam”]
[Black “Movsesian, Sergei”]
[Result “1/2-1/2”]
[ECO “A13”]
[WhiteElo “2475”]
[BlackElo “2649”]
[Annotator “TA”]
[PlyCount “31”]
[EventDate “2019.07.19”]
[EventType “swiss”]
[EventCountry “CZE”]
[Tiebreak “Cut2 Buchholz+Sum of Buchholz”]
[SourceTitle “playchess.com”]
[Source “ChessBase”]
[SourceQuality “1”]

1. Nf3
d5 2. c4 e6 3. g3 Nf6 4. Bg2 dxc4 5. Qa4+ Bd7 {The position is equal.} 6. Qxc4
{A13: English Opening: 1…e6} c5 7. Ne5 Qc8 8. Qd3 Nc6 9. Nxd7 Nxd7 10. Nc3 (
10. b3 Be7 11. Bb2 O-O 12. Nc3 Rd8 13. Rc1 Nf6 {1/2-1/2 (45) Cheparinov,I
(2711)-Grandelius,N (2678) Germany 2019}) 10… Be7 11. O-O O-O 12. Qb5 a6 13.
Qb3 $146 ({Predecessor:} 13. Qa4 b5 {0-1 (39) Menezes,C (2421)-Michalik,P
(2564) Austria 2019}) 13… Rb8 14. d3 Nd4 15. Qd1 Qc7 16. Be3 1/2-1/2


[Event “Czech Open GM 2019”]
[Site “Pardubice”]
[Date “2019.07.25”]
[Round “7.3”]
[White “Basso, Pier Luigi”]
[Black “Kozak, Adam”]
[Result “0-1”]
[ECO “D52”]
[WhiteElo “2559”]
[BlackElo “2475”]
[Annotator “ChessBase”]
[PlyCount “126”]
[EventDate “2019.07.19”]
[EventType “swiss”]
[EventCountry “CZE”]
[Tiebreak “Cut2 Buchholz+Sum of Buchholz”]
[SourceTitle “playchess.com”]
[Source “ChessBase”]
[SourceQuality “1”]
[TimeControl “40/5400+30:1800+30”]

1. d4 {[%emt 0:09:13]} Nf6 {[%emt 0:00:00]} 2. c4 {[%emt 0:00:18]} e6 {[%emt 0:
00:00]} 3. Nf3 {[%emt 0:00:25]} d5 {[%emt 0:00:00]} 4. Nc3 {[%emt 0:00:16]}
Nbd7 {[%emt 0:00:00]} 5. Bg5 {[%emt 0:00:38]} c6 {[%emt 0:00:12]} 6. e3 {
[%emt 0:00:20]} Qa5 {[%emt 0:00:26]} 7. Nd2 {[%emt 0:00:15]} Bb4 {[%emt 0:00:
20]} 8. Qc2 {[%emt 0:00:14]} O-O {[%emt 0:00:53]} 9. Be2 {[%emt 0:00:36]} e5 {
[%emt 0:00:26]} 10. dxe5 {[%emt 0:01:03]} Ne4 {[%emt 0:00:39]} 11. Ncxe4 {
[%emt 0:02:46]} dxe4 {[%emt 0:00:19]} 12. Rd1 {[%emt 0:00:12]} Nxe5 {[%emt 0:
18:23]} 13. O-O {[%emt 0:01:40]} Bxd2 {[%emt 0:02:51]} 14. Qxd2 {[%emt 0:00:24]
} Qxd2 {[%emt 0:00:13]} 15. Rxd2 {[%emt 0:00:07]} Be6 {[%emt 0:03:48]} 16. b3 {
[%emt 0:00:15]} Ng6 {[%emt 0:04:29]} 17. h4 {[%emt 0:00:13]} h6 {[%emt 0:02:43]
} 18. h5 {[%emt 0:02:05]} hxg5 {[%emt 0:06:00]} 19. hxg6 {[%emt 0:00:15]} f5 {
[%emt 0:03:48]} 20. Rfd1 {[%emt 0:00:49]} Rae8 {[%emt 0:06:15]} 21. c5 {
[%emt 0:02:27]} Rf6 {[%emt 0:02:24]} 22. Bc4 {[%emt 0:05:47]} Kf8 {[%emt 0:01:
21]} 23. Bxe6 {[%emt 0:00:59]} Rfxe6 {[%emt 0:00:17]} 24. Rd7 {[%emt 0:02:03]}
R8e7 {[%emt 0:02:06]} 25. Rd8+ {[%emt 0:02:15]} Re8 {[%emt 0:00:06]} 26. g4 {
[%emt 0:03:03]} f4 {[%emt 0:07:23]} 27. R1d7 {[%emt 0:06:10]} R6e7 {[%emt 0:01:
18]} 28. Kf1 {[%emt 0:09:56]} Rxd7 {[%emt 0:06:06]} 29. Rxd7 {[%emt 0:00:09]}
Re7 {[%emt 0:00:09]} 30. Rd8+ {[%emt 0:00:14]} Re8 {[%emt 0:00:02]} 31. Rd7 {
[%emt 0:14:21]} Re7 {[%emt 0:00:12]} 32. Rd6 {[%emt 0:00:49]} Re5 {[%emt 0:04:
54]} 33. b4 {[%emt 0:00:38]} fxe3 {[%emt 0:01:59]} 34. fxe3 {[%emt 0:00:03]}
Ke7 {[%emt 0:00:13]} 35. Ke2 {[%emt 0:00:15]} Re6 {[%emt 0:07:42]} 36. Rd4 {
[%emt 0:11:08]} Rxg6 {[%emt 0:01:38]} 37. Rxe4+ {[%emt 0:00:18]} Re6 {[%emt 0:
00:09]} 38. Rd4 {[%emt 0:00:31]} Rh6 {[%emt 0:02:29]} 39. Kf3 {[%emt 0:00:07]}
Rh3+ {[%emt 0:09:07]} 40. Ke4 {[%emt 0:00:30]} Rg3 {[%emt 0:00:30]} 41. Kd3 {
[%emt 0:31:19]} Rg2 {[%emt 0:32:40]} 42. a4 {[%emt 0:00:34]} a6 {[%emt 0:02:45]
} 43. Re4+ {[%emt 0:00:24]} Kd7 {[%emt 0:01:24]} 44. Kc3 {[%emt 0:01:31]} Rg1 {
[%emt 0:02:14]} 45. Kc2 {[%emt 0:00:40]} Rg2+ {[%emt 0:00:00]} 46. Kd3 {
[%emt 0:00:00]} Ra2 {[%emt 0:00:00]} 47. a5 {[%emt 0:00:00]} Rg2 {[%emt 0:00:
00]} 48. Kc3 {[%emt 0:00:00]} Rg1 {[%emt 0:00:00]} 49. Kc2 {[%emt 0:00:00]} Rg3
{[%emt 0:00:00]} 50. Kd2 {[%emt 0:00:00]} Rg2+ {[%emt 0:00:00]} 51. Kd3 {
[%emt 0:00:00]} Kd8 {[%emt 0:00:00]} 52. Kd4 {[%emt 0:00:00]} Kd7 {[%emt 0:00:
00]} 53. Ke5 {[%emt 0:00:00]} Rf2 {[%emt 0:00:00]} 54. Rd4+ {[%emt 0:00:00]}
Ke7 {[%emt 0:00:00]} 55. Rd6 {[%emt 0:00:00]} Rb2 {[%emt 0:00:00]} 56. Rg6 {
[%emt 0:00:00]} Kf7 {[%emt 0:00:00]} 57. Rxg5 {[%emt 0:00:00]} g6 {[%emt 0:00:
00]} 58. Kf4 {[%emt 0:00:00]} Rxb4+ {[%emt 0:00:00]} 59. e4 {[%emt 0:00:00]}
Rc4 {[%emt 0:02:13]} 60. Kf3 {[%emt 0:00:00]} Rc1 {[%emt 0:02:41]} 61. Re5 {
[%emt 0:00:00]} Ra1 {[%emt 0:00:20]} 62. Kf4 {[%emt 0:00:00]} Rxa5 {[%emt 0:00:
30]} 63. Rg5 {[%emt 0:00:00]} Ra4 {[%emt 0:01:23]} 0-1


The podium finishers | Photo: Rupali Mullick

Top seed Viktor Laznicka needed to win the last round to become champion | Photo: Rupali Mullick

Defending champion Sergei Movsesian did not manage to retain his crown, however he won the rapid event | Photo: Rupali Mullick

Norm makers receives their norm certificates | Photo: Rupali Mullick

All norm makers in one frame | Photo: Rupali Mullick

IO Jan Mazuch — the pioneer of Czech Tour Chess Tournaments | Photo: Rupali Mullick

There are 990 games available for download

GAMES chessbase pgn




Sakk




FINAL RANKING CLICK HERE

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Name Typ sex FED Rtg Pts. TB1 TB2 TB3 K rtg+/-
1 8
GM STOCEK Jiri CZE 2556 7,5 49,0 53,5 44,25 10 14,1
2 1
GM LAZNICKA Viktor CZE 2658 7,0 51,0 55,0 41,75 10 3,0
3 2
GM MOVSESIAN Sergei ARM 2649 7,0 50,5 55,5 41,50 10 4,5
4 12
IM DEMIDOV Mikhail RUS 2546 7,0 48,5 53,0 40,00 10 10,0
5 27
IM KOZAK Adam HUN 2475 7,0 48,0 52,5 39,50 10 20,3
6 9
GM BABULA Vlastimil CZE 2550 7,0 46,0 50,0 38,50 10 9,1
7 7
GM BASSO Pier Luigi ITA 2559 7,0 45,5 49,0 37,25 10 5,0
8 3
GM VAN FOREEST Jorden NED 2612 7,0 44,5 48,5 36,25 10 0,4
9 10
GM PLAT Vojtech CZE 2548 7,0 44,0 48,0 36,50 10 6,3
10 16
IM GAZIK Viktor SVK 2525 7,0 42,5 44,5 34,75 10 -0,3
11 15
GM DEEPAN Chakkravarthy J IND 2532 6,5 47,5 50,5 35,50 10 4,4
12 4
GM MARTINEZ ALCANTARA Jose Eduardo PER 2601 6,5 46,5 51,0 36,25 10 -1,6
13 26
GM GAGARE Shardul IND 2476 6,5 45,5 48,0 31,75 10 9,0
14 13
GM LINTCHEVSKI Daniil RUS 2534 6,5 45,0 48,0 33,25 10 4,3
15 23
GM POTAPOV Pavel RUS 2485 6,5 43,5 47,0 31,75 10 9,8
16 46
IM ERENBERG Ariel ISR 2442 6,5 43,0 47,0 33,00 10 6,1
17 33
IM KARTTUNEN Mika FIN 2466 6,5 43,0 47,0 32,75 10 7,3
18 25
IM WARMERDAM Max NED 2480 6,5 43,0 47,0 32,50 10 5,4
19 29
IM SADUAKASSOVA Dinara w KAZ 2474 6,5 43,0 47,0 32,25 10 7,1
20 20
IM MATVIISHEN Viktor UKR 2495 6,5 42,5 47,0 33,25 10 5,7
21 45
GALPERIN Platon U16 UKR 2445 6,5 42,0 45,5 30,50 10 0,4
22 5
GM KREJCI Jan CZE 2578 6,5 41,0 44,5 31,00 10 -3,8
23 36
IM ABDUMALIK Zhansaya w KAZ 2458 6,5 41,0 44,0 31,25 10 7,2
24 30
FM GAVRILESCU David U16 ROU 2473 6,5 38,5 42,0 31,00 10 -1,7
25 66
IM BRUEDIGAM Martin GER 2395 6,5 34,5 37,5 27,75 10 1,2
26 47
GM BRYZGALIN Kirill RUS 2437 6,0 48,0 52,0 31,75 10 11,5
27 40
IM VYKOUK Jan CZE 2453 6,0 47,0 50,5 30,75 10 8,2
28 28
IM NAGY Gabor HUN 2474 6,0 46,5 50,0 29,75 10 7,8
29 57
FM HOLLAN Martin CZE 2416 6,0 45,5 49,5 30,00 10 5,3
30 136
FM KELLER Peter GER 2279 6,0 45,5 49,0 31,00 20 59,2
31 81
FM POLSCHIKOV Alexey RUS 2375 6,0 45,0 48,5 30,25 10 16,3
32 52
FM CUKROWSKI Filip POL 2421 6,0 44,5 48,5 30,50 10 7,0
33 41
IM CERNOUSEK Lukas CZE 2451 6,0 44,5 48,5 29,50 10 -0,3
34 50
IM HORVATH Dominik U16 AUT 2424 6,0 43,0 47,0 29,50 10 7,1
35 18
IM ZANAN Evgeny ISR 2505 6,0 43,0 46,5 29,25 10 -1,4
36 35
GM HABA Petr CZE 2458 6,0 43,0 46,5 28,00 10 -1,5
37 213
FM MILIKOW Yoav U16 ISR 2186 6,0 43,0 45,0 27,50 20 67,0
38 56
WGM SALIMOVA Nurgyul U16 w BUL 2416 6,0 42,0 46,0 29,25 10 -2,3
39 21
GM SIMACEK Pavel CZE 2490 6,0 42,0 45,0 29,25 10 -7,7
40 60
GM LALIC Bogdan CRO 2411 6,0 41,5 44,5 26,75 10 5,1
41 130
FM TATE Alan SCO 2283 6,0 41,5 44,5 26,00 20 33,8
42 38
IM FROLOV Artur UKR 2453 6,0 40,5 43,5 27,50 10 -1,9
43 255
WIM RAKSHITTA Ravi U16 w IND 2112 6,0 39,5 43,5 29,25 40 155,2
44 19
IM BELYAKOV Bogdan RUS 2500 6,0 39,5 43,5 28,50 10 -11,1
45 48
FM KACHARAVA Nikolozi U16 GEO 2431 5,5 45,5 49,5 27,75 10 6,2
46 53
IM NGUYEN Piotr POL 2420 5,5 45,5 49,0 26,75 10 5,2
47 107
FM DIXIT Nikhil IND 2318 5,5 45,5 49,0 26,25 20 33,4
48 78
GM MANIK Mikulas SVK 2377 5,5 45,5 48,5 27,75 10 5,3
49 224
FM DUSHYANT Sharma U16 IND 2168 5,5 45,0 49,0 28,75 20 76,8
50 49
KOUSTAV Chatterjee U16 IND 2430 5,5 44,5 48,0 26,00 10 -1,1
51 116
FM GUNGL Theo GER 2306 5,5 44,5 46,5 25,00 20 37,6
52 59
IM MENEZES Christoph AUT 2413 5,5 44,0 48,0 26,00 10 5,5
53 164
BERDNYK Mariia U16 w UKR 2247 5,5 44,0 47,5 28,75 40 107,6
54 6
GM VOROBIOV Evgeny E. RUS 2578 5,5 42,5 46,5 27,75 10 -18,0
55 24
GM KARTHIK Venkataraman IND 2480 5,5 42,5 45,5 25,75 10 -10,3
56 287
WIM GAGARE Shalmali w IND 2058 5,5 42,0 46,0 27,25 20 83,2
57 43
IM BIOLEK Richard Jr. CZE 2447 5,5 42,0 46,0 26,75 10 -4,9
58 32
GM GUTMAN Gennadi UKR 2466 5,5 42,0 45,0 24,75 10 -4,9
59 14
IM NOE Christopher GER 2534 5,5 41,5 45,0 27,25 10 -11,1
60 222
IM AHN Hongjin KOR 2177 5,5 41,5 44,5 24,50 20 60,8
61 110
FM VAN OSCH Mees NED 2316 5,5 41,5 44,0 23,50 20 26,4
62 39
IM OSTROVSKIY Aleksandr USA 2453 5,5 41,0 45,5 26,75 10 -9,5
63 34
IM BAGI Mate HUN 2459 5,5 41,0 44,5 23,25 10 1,6
64 84
IM COLPE Malte GER 2367 5,5 41,0 44,0 24,50 10 -0,7
65 103
FM MUELLER Ralf GER 2331 5,5 40,0 43,0 22,75 10 -2,0
66 98
FM LUDVIK Tomas CZE 2334 5,5 40,0 41,0 20,25 20 9,2
67 54
IM PLISCHKI Sebastian GER 2420 5,5 39,5 43,0 25,00 10 -7,7
68 86
IM SKLIAROV Viktor UKR 2360 5,5 39,5 42,5 24,25 10 -1,7
69 102
IM KULON Klaudia w POL 2331 5,5 39,5 42,0 22,00 10 2,0
70 37
IM TECLAF Pawel U16 POL 2454 5,5 39,0 42,5 26,00 10 -11,5
71 241
VOINIKONIS Nikita RUS 2137 5,5 39,0 42,5 25,50 40 129,6
72 61
FM SIDDHARTH Jagadeesh U16 SGP 2410 5,5 39,0 42,0 24,25 10 -12,8
73 113
FM NAJDIN Danil RUS 2314 5,5 39,0 41,5 20,25 20 8,8
74 161
WIM ARPITA Mukherjee w IND 2248 5,5 39,0 40,0 20,75 40 35,6
75 129
FM KENNESKOG Theodor SWE 2284 5,5 38,5 41,5 24,00 20 22,2
76 97
FM DOBROVOLJC Vid SLO 2334 5,5 38,5 41,5 21,50 20 -2,6
77 73
GM YAGUPOV Igor RUS 2385 5,5 38,5 41,5 21,25 10 -2,1
78 95
IM JASNY Stanislav CZE 2345 5,5 38,5 40,5 19,75 10 -1,3
79 140
FM ILIAGUEV Kafar ISR 2276 5,5 38,0 41,5 24,25 20 17,0
80 80
FM CHYLEWSKI Patryk POL 2376 5,5 38,0 41,5 24,00 10 -1,4
81 99
NURKIEWICZ Maciej POL 2334 5,5 37,5 41,0 24,50 10 -0,1
82 68
FM KOSAKOWSKI Jakub POL 2394 5,5 37,0 40,0 24,25 10 -10,5
83 76
IM BRONSTEIN Or ISR 2378 5,5 37,0 39,5 20,75 10 -7,3
84 87
FM ILIAGUEV Nisim ISR 2357 5,5 36,5 40,0 23,25 20 -6,6
85 105
FM SYLVAN Jacob DEN 2326 5,5 36,0 39,0 22,00 10 0,9
86 82
FM RUBES Jan CZE 2369 5,5 35,5 39,0 23,75 20 -19,8
87 67
IM RAKESH Kumar Jena IND 2395 5,5 35,5 39,0 22,75 10 -10,4
88 123
FM DOWGIRD Filip POL 2298 5,5 34,0 37,0 22,25 20 7,0
89 17
GM DVOIRYS Semen S60 RUS 2505 5,5 34,0 37,0 21,75 10 -21,7
90 62
GM POTAPOV Alexander RUS 2409 5,5 32,5 35,0 19,75 10 -14,1
91 118
FM PUNIN Andrii UKR 2305 5,0 48,5 51,5 26,50 20 36,8
92 179
MOKSH Amit Doshi U16 IND 2229 5,0 46,5 51,5 28,50 20 54,8
93 55
IM DOBROWOLSKI Piotr POL 2418 5,0 45,0 49,0 25,25 10 -2,9
94 22
IM KRAUS Tomas CZE 2486 5,0 44,0 48,0 25,25 10 -12,1
95 51
IM PIESIK Piotr POL 2421 5,0 42,0 46,0 24,50 10 -12,3
96 88
IM HEMANT Sharma IND 2355 5,0 42,0 45,0 23,75 20 0,6
97 100
FM CERVENY Petr CZE 2333 5,0 42,0 44,5 22,50 10 -2,2
98 148
FM MELESHKO Volodymyr UKR 2270 5,0 42,0 44,0 21,25 20 25,6
99 93
FM RUDOLF Michal POL 2351 5,0 41,5 45,0 22,25 10 -3,9
100 101
GM DOMOGAEV Sergey RUS 2332 5,0 41,5 44,0 20,75 10 4,2
101 94
IM SEGER Ruediger GER 2350 5,0 41,0 45,0 25,50 10 -18,4
102 185
WFM CHOLLETI Sahajasri w IND 2223 5,0 41,0 45,0 24,25 20 46,0
103 74
IM ROZMAN Levy USA 2382 5,0 40,5 44,5 22,25 10 -4,1
104 90
FM PARKHOV Yair ISR 2354 5,0 40,5 44,0 23,00 10 -13,7
105 108
GM VOKAC Marek S60 CZE 2316 5,0 40,5 44,0 22,00 10 3,9
106 156
FM MLADEK Richard CZE 2253 5,0 40,5 43,5 22,00 20 12,8
107 119
IM VYSKOCIL Neklan CZE 2304 5,0 40,5 43,5 21,00 10 6,7
108 70
IM DE ROVER Yong Hoon NED 2391 5,0 40,0 43,5 21,00 10 -12,4
109 149
FM ZLATIN Alexander ISR 2270 5,0 39,5 41,5 19,75 20 12,8
110 155
HORAK Martin CZE 2254 5,0 39,0 42,0 19,75 20 7,2
111 158
SMID Miroslav CZE 2251 5,0 39,0 41,0 20,75 20 14,6
112 212
BUDREWICZ Krzysztof POL 2188 5,0 38,0 41,5 20,50 20 35,8
113 144
FM MAETZKOW Maxmilian Paul GER 2274 5,0 38,0 41,5 20,25 20 10,6
114 215
WIM SMIRNOVA Ekaterina w RUS 2184 5,0 38,0 41,0 20,00 20 27,6
115 109
FM GORIATCHKIN Jouri RUS 2316 5,0 38,0 40,5 17,25 20 -5,4
116 163
WFM RADEVA Viktoria w BUL 2247 5,0 37,5 41,0 19,75 40 16,8
117 141
WEISHAEUTEL Moritz U16 GER 2276 5,0 37,5 40,5 22,50 40 -6,4
118 89
FM GRELA Kacper POL 2354 5,0 37,5 40,5 18,00 20 -8,2
119 124
FM MYSHAKOV Fyodor UKR 2295 5,0 37,5 39,5 19,50 20 -2,8
120 58
IM PULPAN Jakub CZE 2414 5,0 37,0 41,0 21,50 10 -18,1
121 42
GM NOVIK Maxim RUS 2450 5,0 36,5 39,5 20,50 10 -16,2
122 154
FM SHAILESH Dravid IND 2254 5,0 36,5 39,5 19,75 20 7,4
123 132
WIM RATSMA Rosa w NED 2282 5,0 36,5 39,0 18,25 20 -16,4
124 159
SUTA Andraz SLO 2251 5,0 36,5 38,5 18,25 20 3,8
125 85
IM MARTIN Julian GER 2363 5,0 36,0 39,0 20,00 10 -12,1
126 71
FM SCHMIDEK Emil GER 2391 5,0 36,0 38,5 18,50 10 -11,2
127 72
IM SARKAR Justin USA 2389 5,0 35,5 39,0 19,25 10 -11,1
128 160
WGM BERZINA Ilze w LAT 2249 5,0 35,0 38,5 21,25 20 -8,2
129 79
IM SULEYMENOV Alisher KAZ 2376 5,0 35,0 37,5 20,75 10 -8,4
130 117
FM STEVANIC David SLO 2306 5,0 34,0 36,5 18,25 20 -18,0
131 77
FM JABLONICKY Martin SVK 2378 5,0 33,0 35,5 18,50 20 -35,6
132 91
FM MOSESOV Danylo U16 UKR 2353 5,0 31,0 34,0 19,00 20 -33,2
133 208
ZETOCHA Adrian U16 SVK 2193 5,0 31,0 33,0 14,25 40 -19,6
134 169
POLGAR-SHUTZMAN Tom USA 2241 4,5 45,0 48,5 22,25 20 31,4
135 92
FM ROSHKA Yevgeniy UKR 2353 4,5 43,5 46,5 21,25 20 -9,8
136 157
IM KUTYNEC Vladimir RUS 2252 4,5 43,5 46,5 20,25 10 9,1
137 153
FM JEET Jain IND 2258 4,5 42,5 45,5 19,50 20 5,8
138 122
FM PESOTSKIY Mikhail U16 RUS 2301 4,5 42,5 45,0 20,25 20 6,2
139 194
CM MULLICK Raahil U16 IND 2211 4,5 42,0 46,5 23,75 40 81,2
140 245
WFM SHPANKO Nadiia w UKR 2132 4,5 42,0 46,5 22,75 40 100,8
141 138
FM WILSCHUT Peter NED 2279 4,5 42,0 45,5 20,25 20 4,0
142 206
DEBEVEC Blaz SLO 2195 4,5 41,5 46,0 22,50 20 26,0
143 69
GM BARUA Dibyendu IND 2393 4,5 41,5 45,0 20,00 10 -13,9
144 126
FM HOLLAN Petr CZE 2287 4,5 41,5 45,0 20,00 20 2,8
145 83
IM KRISHNA TEJA N IND 2368 4,5 41,5 44,5 19,00 10 -5,4
146 127
FM CALETKA Radomir CZE 2286 4,5 41,0 44,0 19,75 20 18,8
147 147
IM YANDARBIEV Ruslan RUS 2270 4,5 41,0 43,5 18,50 10 7,6
148 301
FM BEUKES Dante M U16 NAM 2016 4,5 40,5 44,5 20,75 40 113,6
149 65
IM HRABUSA Matej SVK 2397 4,5 40,5 44,0 21,00 10 -20,2
150 188
CM MICA Marek U16 CZE 2222 4,5 40,0 42,5 16,75 40 25,6

Links