Ugra Wins Russian Team Women’s Championship for the Third Time

Ugra Wins Russian Team Women’s Championship for the Third Time

Ugra Wins Russian Team Women’s Championship for the Third Time

The Russian Team Championships finished in Sochi on May 10. 

Premier League, last round’s results:

Bronze Horseman (Saint Petersburg) – Molodezhka (Tyumen region) 4.5-1.5, Guards of Law and Order (Saint Petersburg) – ShSM Legacy Square Capital (Moscow) 2-4, Sima-Land (Sverdlovsk region) – Men’s Movement (Saint Petersburg) 4.5-1.5, Ladya (Tatarstan) – SShOR (Saint Petersburg) 5.5-0.5, Siberia (Novosibirsk region) – Moscow region 4-2.

Final standings: 1. Bronze Horseman – 17 match points (37.5 board points), 2. ShSM Legacy Square Capital – 15 (34.5), 3. Sima-Land – 15 (32), 4. Guards of Law and Order – 11 (32), 5. Molodezhka – 10 (26), 6. Ladya – 9 (28.5), 7. Siberia – 7 (24.5), 8. Moscow region – 4 (21), 9. SShOR – 2 (14.5), 10. Men’s Movement – 0 (19). 

The winning team’s composition: Nikita Vitiugov, Leinier Dominguez, Maxim Matlakov, Maxim Rodshtein, Evgeniy Najer, Pavel Ponkratov, Kirill Alekseenko, and Aleksey Goganov. Captain – Vladimir Bykov.

In the women’s tournament, both leaders won their matches: Ugra defeated the team from Nizhny Novgorod 3-1, while SShOR (Saint Petersburg) beat Ninth Horizontal (Moscow) 4-0. Ugra became a three-time Russian champion thanks to a greater number of board points. Team composition: Anna Ushenina, Natalija Pogonina, Olga Girya, Marina Guseva, and Baira Kovanova. Captain is Pavel Lobach. 

Final standings: 1. Ugra – 16 (27.5), 2. SShOR – 16 (23), 3. ShSM Legacy Square Capital (Moscow) – 13 (22.5), etc. 

Higher League: 1. Yamal (Yamalo-Nenets autonomous district) – 15 (23), 2. KPRF (Moscow) – 14 (22), 3. Botvinnik Youth Sports School (Moscow) – 12 (21.5), etc.   

Yamal and KPRF have qualified for the 2020 Premier League; they will substitute SShOR and Men’s Movement. 

Seniors: 1. Southern Ural (Chelyabinsk region) – 16 (34.5), 2. ShSM Legacy Square Capital (Moscow) – 14 (27.5), 3. Zhemchuzhina Sochi (Krasnodar region) – 3 (15), 4. Ladya (Tatarstan) – 3 (13). 

Boys and girls born in 2005 and later: 1. Chess Federation of Nizhny Novgorod region – 16 (28), 2. KTK-Kuzbass (Kemerovo region) – 14 (24.5), 3. Bronze Horseman (Saint Petersburg) – 13 (26). 

Boys and girls born in 2009 and later: 1. Moscow region – 16 (28), 2. Botvinnik Youth Sports School-1 (Moscow) – 14 (26.5), 3. R. Nezhmetdinov Chess School (Tatarstan) – 11 (18.5).

Boys and girls born in 2009 and later: 1. AlfaZero (Moscow, Saratov and Rostov regions) – 16 (27), 2. Yamal (Yamalo-Nenets autonomous district) – 9 (16), 3. Botvinnik Youth Sports School (Moscow) – 8 (17.5).

The Russian Team Championship takes place Wed 1st May to Fri 10th May 2019 in Sochi.

Russian Team Championship 2019 (Sochi RUS) 
Wed 1st May 2019 – Fri 10th May 2019 – Official Site – Results 

TCh-RUS Premier 2019 (9 Rds League Club TC:90m:30m+30spm(1)) – Games in PGN: Games Premier

TCh-RUS HL 2019 (9 Rds League Club TC:90m:30m+30spm(1)) – Games in PGN: Higher League

TCh-RUS Women 2019 (9 Rds League Club TC:90m:30m+30spm(1)) – Games in PGN: Games Women

TCh-RUS Premier 2019 (9 Rds League Club TC: 90m:30m+30spm(1)) – Games in PGN: Games Premier

INFO


TCh-RUS HL 2019 (9 Rds League Club TC: 90m:30m+30spm(1)) – Games in PGN: Higher League


TCh-RUS Women 2019 (9 Rds League Club TC: 90m:30m+30spm(1)) – Games in PGN: Games Women


Tournament on Chess-Results 

Tournament page 

Round 9, photos by Vladimir Barsky 

Closing Ceremony, photos by Vladimir Barsky